Tisková zpráva ke konferenci (ve spolupráci s časopisem Moderní obec)
Konference Efektivní nakládání s veřejným majetkem má za sebou úspěšně svůj pilotní ročník
Na začátku září ve čtvrtek 7. 9. 2023 proběhla na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity pilotní konference s názvem Efektivní nakládání s veřejným majetkem, kterou uspořádal Institut veřejné správy z Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity. Mediálním partnerem akce byl odborný časopis Moderní obec. Hlavním leitmotivem konference bylo (ne)fungování vnitřní kontrolních systémů v orgánech veřejné správy, jejich specifika, související výzkumy a analýzy a v neposlední řadě také dobré i špatné praxe v této specifické oblasti.
Pilotního ročníku této odborné konference se zúčastnilo téměř 70 registrovaných účastníků z řad zástupců samospráv, ale také vedení univerzit. Pozvání do hlavního programu konference také přijali zástupci Ministerstva financí ČR a Nejvyššího kontrolní úřadu ČR. Dále přijali do programu konference pozvání další zajímaví hosté a řečníci právě z těchto dvou oblastí. V rámci konference zazněly příspěvky, které se věnovaly buď celkově nebo dílčím způsobem fungování vnitřních kontrolních systémů v orgánech veřejné správy v ČR se zaměřením na oblasti samospráv.
Zástupci MF ČR, v tomto případě konkrétně Tomáš Vyhnánek, prezentovali dílčí výstupy ze svého nedávno realizovaného projektu „Posílení řízení a kontroly veřejných financí“ financovaného z fondů Evropského hospodářského prostoru 2014-2021 a také základní informace ohledně s tím souvisejícího věcného záměru zákona o řízení a kontrole veřejných financí. Ten je aktuálně v meziresortním připomínkovém řízení a v případě schválení vládou by MF připravilo tímto návrh zákona, který by nahradil zákon č. 320/2001 Sb., o finanční kontrole ve veřejné správě. Důvodů k modernizaci legislativy je v této oblasti hned několik. Kromě toho, že zmíněný původní zákon je již dnes zastaralý, dílčí výstupy spojené s projektem i jednotlivé analýzy a diskuze poukázaly dle MF ČR na hlavní nedostatky aktuální právní úpravy jako třeba nedostatečné vymezení zodpovědnosti v procesu schvalování operací, rigidní schvalovací postupy řídicí kontroly, nedostatečné vymezení role interního auditu, či rozdílný režim právní úpravy auditu národních prostředků a prostředků poskytnutých z fondů EU. Všeobecným cílem by teda měla být modernizace, zjednodušení a zefektivnění systému řízení a kontroly veřejných financí a tím i zvýšení míry ochrany veřejných prostředků dle prezentace zástupců MF ČR na konferenci.
Na výstup zástupců MF ČR navázala prezentace týmu Institutu veřejné správy z Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity pod vedením ředitele institutu Filipa Hrůzy a proděkana Petra Valoucha, kteří vedli projektový tým institutu zpracovávající dílčí analýzy pro potřeby zmíněného projektu MF ČR. Na konferenci tak byly představeny hlavní zjištění a závěry ze zpracované Analýzy fungování vnitřních kontrolních systémů orgánů veřejné správy. Výsledná zjištění a poznatky z této analýzy přispěly vedle dalších vstupů k formování výše uvedených závěrů a doporučení MF ČR.
Další hlavní vstup do konference poskytnula Ladislava Slancová z NKÚ, která představila nejen Nejvyšší kontrolní úřad jak takový a jeho činnosti, ale také hlavně poznatky a zjištění z prováděných kontrol vnitřního kontrolního systému o vybraných orgánů veřejné správy.
Závěrečná prezentace dopoledního bloku konference opět patřila představení dalšího nedávno dokončeného aplikovaného projektu Institutu veřejné správy, tentokrát ve spolupráci se společností Dynatech. Hlavním výstupem tohoto společného projektu je digitální řešení určené pro orgány veřejné správy směrem k efektivnějšímu nakládání s veřejnými prostředky prostřednictvím posílení prvků digitalizace v organizace, ale také s využitím evidence-based přístupů skrze robustní zásobník investic. Prezentace zástupců projektového konsorcia Masarykovy univerzity a společnosti Dynatech, jmenovitě pak Petra Valoucha a Filipa Hrůzy za Institut veřejné správy a Miloše Kvapila za Dynatech, patřila tedy představení tohoto řešení včetně přípravy a fungování.
Po obědovém rautu následoval odpolední program v jednotlivých sekcích. Sekce věnovaná VKS v municipalitách obsahovala prezentace, které měly účastníkům poskytnou náhled na (ne)fungování vnitřního kontrolního systému z různých úhlů pohledů, resp. z pohledů různých rolí v rámci orgánů veřejné správy. První vystoupení tak měla vedoucí interního auditu ÚMC Brno-střed Andrea Navrkalová. Na její vystoupení pak navázal starosta Kuřimské Nové Vsi a projektový manažer DSO Tišnovsko David Lacina a přidal svoje zkušenosti jak z pohledu vedení takového organizace, tak i s ohledem na svoje zkušenosti v rámci DSO. Další příspěvek osvětlil účastníkům problematiku (ne)řízení likvidity u municipalit z úst Lucie Šikulové a na závěr bloku vystoupil Kamil Jelínek se svým právním pohledem na změny smluv (dodatky) pohledem hospodárného, účelného a efektivního vynakládání veřejných prostředků.
Partnery této konference byly subjekty Dynatech, Lesensky.cz, Národní síť Zdravých měst ČR (NSZM), AK Jelínek, Plus Projekt a Crsis.
Fotogalerii z konference naleznete zde.