Konference k projektu Posílení řízení a kontroly veřejných financí

27. 9. 2022

Bez popisku
Dne 27. září proběhla v Praze v režii Ministerstva financí ČR mezinárodní konference k projektu Posílení řízení a kontroly veřejných financí, které se zúčastnilo na 150 zástupců akademické sféry a zástupců odborné veřejnosti ve veřejné správě z České republiky a ze zahraničí. V rámci této konference vystupovali i zástupci institutu, vedoucí tuzemského týmu Filip Hrůza a vedoucí zahraničního týmu Emanuele Padovani, který byl zpracovatelem dvou vstupních analýz v rámci zmíněného projektu, který realizuje právě MF ČR. První z analýz se jmenuje - Analýza fungování vnitřních kontrolních systémů orgánů veřejné správy - a jejím cílem bylo nezávisle posoudit a vyhodnotit stávající nastavení systému řízení a kontroly veřejných financí v orgánech veřejné správy, a to na základě prověření nastavení vnitřního kontrolního systému u vybraných třiceti různých orgánů veřejné správy. Souhrnné poznatky a zjištění vycházející z provedené analýzy by měly přispět k vytvoření základních předpokladů pro realizaci následné odborné diskuse, veřejného projednávání a vytvoření návrhu legislativní změny na základě důkazů a zkušeností, tj. evidence-based přístupu, při zohlednění relevantních omezení. Ke zpracování analýzy byla využita i metodologie COSO. Celé znění analýzy můžete naleznout ZDE. Druhá z analýz se jmenuje - Comparative Analysis of Germany, France and Italy and recommendations for the Czech Republic (Srovnávací analýza Německa, Francie a Itálie a doporučení pro Českou republiku) - a vychází z hodnocení stavu v České republice (viz první analýza) s uvedením jeho hlavních nedostatků se tato studie zaměřuje na srovnávací analýzu postupů vnitřní kontroly a auditu ve veřejné správě v Německu, Francii a Itálii. Seznam doporučení obsažený na konci zprávy vychází ze srovnání českých slabých stránek, které byly zjištěny ve třech analyzovaných zemích. Celé znění analýzy lze naleznout v ČJ i AJ ZDE. Více informací o konferenci samotné ZDE.

Přehled všech článků